Recenze

Výrobce: Core design
Vydavatel: Eidos Interactive
Rok vydání: 1998
Datadisk: The lost artefact

 

Tak, tak. Je to už skoro 12 let, kdy nastaly Vánoce 98 a na pultech obchodů se objevila nádherná hra s Larou Croft v hlavní roli. Tato hra se jmenovala Tomb Raider a její podtitul nesl název – The Adventures of Lara Croft. A že to tedy bylo dobrodružství! Pojďte si tedy s námi zavzpomínat na staré dobré časy, kdy jsme s Larou navštívili všemožné exotické kraje, postříleli vyhynulé druhy a nakopali zadky několika padouchům, kteří se nám prostě jen tak připletli do cesty. Můžeme tedy začít? Já myslím, že ano. Klikněme tedy na ikonku hry!

Co bylo nového?

Hra se nám spustila, přehrálo se úvodní intro a před námi se vyobrazilo již klasické kruhové menu. První bychom tedy měli navštívit Lařino sídlo. Na obalu přece stálo, že Lara má nové pohyby a tak, kde jinde si je nacvičit, než před zraky starého, téměř skomírajícího Winstona. Oproti dvojce bylo sídlo nově vybaveno. Mělo nový nábytek, některé místnosti se zmenšily (Lařina komora), některé se rozpůlily (z velkého tanečního sálu nyní byla jídelna a tělocvična), jiné byly nahrazeny (namísto místnosti s pokladem pod domem je zde nyní obří akvárium) a některé prostě a jednoduše přibyly (Lařino muzeum a mnohé další). Sídlo tedy bylo opravdu velkolepé a je velikou škodou, že v této podobě ho vidíme naposledy. Nicméně, nesmíme smutnit a vstupme do tělocvičny, pro zjištění nových pohybů. Ovšemže až po té tedy, co uvězníme toho starého páprdu Winstona do mrazáku! 

Lařin repertoár se tu zvýšil zhruba o tři velmi důležité pohyby. Těmi jsou: lození po čtyřech, sprintování a posledním z nich – ručkování po stropě. Vše jsme pečlivě nacvičili, na dráze za domem vyzkoušeli v akci a myslím, že je na čase zažít Lařino třetí a do té doby zatím nejdelší dobrodružství!

New game!

Laro, Laro!, kde to zase jsi? Rozhlížíme se a najednou vidíme, že jsme na vrcholku nějakého kopce v Indii. No budiž, sjedeme ho a snad se někam dostaneme. Cestu dolů nám však komplikují bodáky a sem tam na nás dopadne kámen, co po nás hází nějaké šílené opice. Po sjezdu se s Larou dostaneme do komplexu Indických chrámů, kde začíná naše pátrání. Čekají na nás tak čtyři rozsáhlé odlišné levely, kdy buď procházíme nebezpečnou Junglí, skáčeme mezi vodopády, či přeskakujeme řeku na čtyřkolce. Cestu nám však křižují nejen pasti, ať už časové, nebo jen ty, co chtějí hlavní hrdinku rozkuchat na padesát kousků, ale i různí nepřátelé. Těmi jsou indičtí tygři, kobry, anebo oživlé hinduistické sochy Shivy. Jak vidíte, Lara to nemá snadné. I přes to všechno se však dostala až nakonec, odstranila svého soupeře a získala první z mnoha artefaktů, nazvaný Infada Stone. Spustí se nám intro a v něm se dozvídáme něco o historii Charlese Darwina, jehož posádka nalezla v 19. století čtyři kameny vytvořené z meteoritu, jež spadl na Zemi před mnoha miliony let. A to už by nebyl Tomb Raider, kdyby se tyto kameny nedostaly do těch neexotičtějších a nejzajímavějších koutů naší matičky Země.

Kudy teď?

To nás milé děti přivádí k další novince tohoto dílu a pozor? Tohle tu nebylo a doposud ani není! My si můžeme vybrat, v jakém pořadí kterou lokaci budeme dělat. Na výběr tak máme Londýn, Jižní Pacifik a Nevadu. Všechny tyto lokace obsahují čtyři levely až na americkou poušť. Ta má jen tři. Osobně však doporučuji začít právě jí, jelikož v ní Lara přijde o své drahocenné miláčky – o své zbraně! 

Nevada

Lara, stylově oblečena v modrých maskáčích a provokativně odhaleným pupíkem zde pátrá po artefaktu s názvem Element 115. Navštívíme tak zlatavou poušť, hluboké rokle, přehradu, ale také skončíme ve vězení a navštívíme bájnou Areu 51. Neunikneme ani blízkému setkání třetího druhu. Budeme bojovat s vojáky, ale i s hady, supy a pozor! Odpálíme dynamit a na mikro chvíli se projedeme na čtyřkolce. Krom toho osvobodíme vězně, kteří nám budou pomáhat (Obdoba mnichů z TR2) a tak trochu využijeme Sealth prvků.

Jižní Pacifik

Jedna nádherná lokace tropického ostrova. Jungle se zde mísí s jeskyněmi, domorodými vesnicemi a bažinami. Opět je zde mnoho k vidění! Sjedeme divokou řeku na kajaku, pomůžeme vojákům v boji s dinosaury (nechybí ani náš milovaný T-Rex!) a Lara se dokonce stihne i opálit. Novinkou této lokace je pak to, že si na počátku můžeme vybrat jeden ze dvou různých způsobů, jak první level dokončit. Vše nakonec završuje souboj s finálním inčučůnem, z něhož vypadne Dýka Ora.

Londýn

Nemůžeme se přece celou dobu válet jen v bahně a špíně. Je na čase vymést pavučiny z hlavního města Velké Británie. Lara tak projde v přiléhavém černém obleku londýnské střechy, navštívíme muzeum, metro, zaplaveme si na takovém podvodním čemsi abychom nakonec porazili ředitelku velké korporace Sophii Leigh. Chuděrka už asi navždy bude rozsvěcet věci na dálku. Nicméně Eye of Isis jsme z ní dostali!

Nakonec jsme tedy úspěšně prošli všechny lokace, abychom se ve finále dostali kam? No kam jsme se to dostali, milé děti? No na Antarktidu.

Antarktida

A jsme tady! Finální lokace je zamrzlá, nehostinná, plná ledových nástrah a brrr, hlavně ledové vody. Navštívíme obrovskou loď, ledové jeskyně a staré chrámy. Taktéž se ale projedeme na motorovém člunu a pozor! Další novinka – jízda na důlním vozíku. Vše končí jako vždy velkolepě a po souboji s obrovským zmutovaným pavoukem Lara nakonec odlétá ve vrtulníku vstříc dalšímu dobrodružství. Nebo vlastní smrti?

A čím, že jsme to všechno zdolali?

No přece zbraněmi! Těch je opět nespočetné množství. Od klasických pistolek a brokovnice, či harpuny, se kterou můžete kosit nepřátele pod vodou až po Desert Eagle (můj oblíbený), eM -16ku a raketomet, kterým mimochodem většinu nepřátel rozmetáte na tisíce kousků jednou ranou, ovšem kromě bossů. Ten první je myslím na dvě či tři J Jak vidíte, škody bylo rozhodně čím páchat a právě díky tomu to byla taky ta správná legrace.

A tím se tedy dostáváme k závěru

On je tento díl opravdu hodně revoluční! Přináší mnoho novinek, hádanky nejsou úplně jednoduché, i když pracují na starých principech a obtížnost je nastavena tak, aby se  dala hra zvládnout a přesto vás vyloženě nestresovala. Příběh je promyšlen vcelku dobře a udrží vás dostatečně v náladě, abyste hru dokončili jedním dechem. Další velkou novinkou je zde jistá odměna. Ono totiž, pokud nasbíráte všechny secrety, tak vás čeká bonusový level. Ovšem pozor! Není to tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát! Vy už si nějak ale poradíte. Co tedy říci závěrem? Tomb Raideru III se prodalo něco okolo šesti milionů kusů. U hráčů byl oblíbený a díky tomuto dílu se Lara stala ještě slavnější a populárnější, než byla doposud. Ano, je sice pravda, že se tato hra podobala předchozímu dílu, ale všechny ty novinky, krásná prostředí a úžasné momenty přináší do našeho monitoru tu správnou a pravou zábavu a adrenalin! A navíc je to poslední příležitost si projít Lařino původní sídlo nebo se jen tak točit v kruhovém menu. To už je dobrá motivace, nemyslíte?

Hodnocení:

Grafika: 8/10
Hudba a zvuky: 8/10
Hratelnost: 9/10
Délka hraní: 10/10
Příběh: 8/10

Celkem: 8,6

Sdílet: