„Mám přesedělou celou levou půlku zadku.“
„Opravdu? Fascinující.“
Píše se rok 2001. Je to jen pár měsíců, co se do herního průmyslu dostala hra Tomb Radier Chronicles, ve které jsme Laru oplakali, a přitom ta mrška jedna si jen odskočila z herní platformy do světa filmu a to ve velkém stylu. Jenže pozor! Spousta fanoušků herní série byla hned zpočátku šokována několika změnami. Například, kde je náš starý dobrý sluha Winston? A kde je naše stará dobrá IT podpora Zip? Proč má Lara změněný životopis? Co se to stalo s jejím sídlem? Tolik otázek... tolik otázek. A všechny tyto změny se následně projevily a teď pozor, ne v další TR hře s podtitulem Angel of Darkness, ale až v tom dalším díle Tomb Raider Legend. Možná jste si i všimli, že Lařino sídlo tam kopíruje velice dobře to filmové. Tedy Hatfield House, o kterém si můžete více přečíst zde.
Ale zpět k filmu. Do hlavní role Lary Croft byla obsazena oscarová herečka (film Narušení) Angelina Jolie. Věřím, že spoustě hráčům by se víc líbila Rhona Mitra, ale i ta Angelina je Laře docela dobře podobná. Zvažována byla i Demi Moore. Jejího filmového otce si zahrál její skutečný otec Jon Voight, filmového “Zipa“ Bryce Noah Tylor, milovníci Červeného trpaslíka zde zajisté ocenili “Rimmera“ Chrise Barrieho v roli Hillaryho (zdejšího Winstona) a co by to byl za Tomb Raider film, kdyby v něm chyběl agent 007 James Bond alá Daniel Craig v roli Alexe Westa. Tihle a mnozí další tvoří herecký základ celého filmu. Samozřejmě, že tak jako ve hře, tak i ve flmu Lara cestuje po celém světě. Otázkou však zůstává, do kterých konců ji vzali tvůrci filmoví.
Všechno to započalo, když se jednoho večera v Lařině domě uvedou do chodu staré, ukryté hodiny, které odpočítávají konjunkci planet. Všech planet. K té dochází jen jednou za 5000 let, takže se jedná o docela vzácný jev. Lara tuší, že hodiny budou určitě důležité a tak vyhledá na pomoc otcova starého známého, který přesně neví, oč se jedná, ovšem odkáže ji na podivného chlápka, Manfreda Powella. A přesně v tomhle momentě se rozjede divoká jízda za honbou získat prastarý a mocný trojúhelník, který má kontrolu nad časem a prostorem. Lara cestuje po světě – Kambodža, Sibiř, Benátky, bojuje s Powellem a prastarým řádem a dokonce i sama se sebou a s touhou vrátit otce zpět mezi živé. Víc bych asi nevyzrazoval, kdyby to náhodou ještě někdo neviděl.
Celý tento film vzniknul pod taktovkou režiséra Simona Westa a Paramount Pictures. Film se skládá ze 4 velkolepých akčních scén, které jsou pospojované jakousi podivnou vatou, zvanou “příběh“. Zcela upřímně se ovšem nedá říci, že by se jednalo o nějaký extra kvalitní film. Přece jen i hodnocení na známých filmových serverech mluví za vše: ČSFD 53% IMDB: 5,7. Lara a tedy hlavně Angelina si vysloužila hned několik nominací. Z těch horších to je “Nejhorší herečka“ v rámci ocenění zlaté maliny (Měla ale smůlu. Malinu si totiž odnesla Mariah Carrey za film Glitter) a z těch lepších třeba jako “Nejlepší herečka“ nebo “Nejlepší filmová bitka“ a to v MTV Movie Awards. Ani zde se ovšem Angelině nepoštěstilo. Aspoň že vznikla díky filmu moc pěkná písnička od U2 – Elevation.
Co říci závěrem? Za mě osobně je tento filmový počin takový průměr. Jako fanouška hry mě docela zklamal, i když scény v Kambodži byly moc pěkné. Nicméně věřím, že pro lidi milující mainstream s neznalostí her to mohlo být hodně kvalitní dílo. Vždyť jen celosvětové tržby, které dosáhly téměř hranice 300 milionů dolarů, mluví za vše. Angelině to vyneslo pár dalších rolí ženských akčních hrdinek (ono se ani není co divit, když jen kvůli téhle roli absolvovala trénink na kick-box, gymnastiku, jízdu na motorce, na koni, závody s polárními psy, jízdu na kanoi, bungee a mnohé další. Kde jinde by pak tyhle schopnosti uplatnila?) a filmovým studiím se hezky naplnily peněženky. No a my fanoušci? My jsme si mohli počkat na šestý díl Tomb Raider Angel of Darkness. Otázkou tedy zůstává, jaký máte názor na film vy? Líbil se vám nebo to byla ztráta času? Dejte nám vědět do komentářů.